23/11/2024
20597079_10159101993665023_6946485239399095131_n

Transferi, odnosno, prelasci nogometaša iz jednog kluba u drugi, oduvijek su sastavni dio nogometa i sporta u cjelini.

Jasno je da kvalitetan nogometaš u određenoj sredini u današnje vrijeme vrlo brzo nađe svoje mjesto kao pojačanje u nekom od boljih klubova u državi iz koje potiče ili drugdje van okvira granica određene države. Međutim, koliko puta se dogodilo da “veliko i skupo plaćeno pojačanje” nekog kluba ne opravda tu ulogu? Mnogo puta.

Uzmimo za primjer Premijer ligu BIH, kao ligu u kojoj se većina klubova ne može pohvaliti da su finansijski dobro situirani.

Naime, platežna moć klubova u najvišem rangu nogometnog takmičenja u BiH, Premijer ligi, mnogo je manja u odnosu na platežnu moć klubova u jačim evropskim ligama Evrope, pa stoga klubovi iz Premijer lige BiH i ne mogu u svoje redove dovesti nekog kvalitetnog nogometaša iz neke jače evropske lige i na taj način podići nivo kvalitete same lige i ravnopravno konkurisati sa upravo takvim timovima kada se međusobno sastanu u nekim evropskim takmičenjima. Ne mogu, i šta je tu je. Međutim, ima nešto što itekako mogu.

A šta je to što itekako mogu?! Pa vodeći klubovi iz Premijer lige BiH umjesto što imaju praksu da u svoje redove dovode islužene nogometaše iz nekih malo jačih liga od bosanskohercegovačke i na njih izdvajaju veliki novac kako bi im osigurali, za standarde u BiH, visoke plate na koje su tamo odakle dolaze navikli, mogu ulagati u omladinski pogon kako bi na godišnjem nivou dobili barem dva igrača koji će u narednih nekoliko sezona biti nosioci igre kluba i koje će taj isti klub po relativno dobroj cijeni plasirati na evropsko nogometno tržište i zaraditi.

Šta je to što još mogu učiniti vodeći klubovi u Premijer ligi BiH?! Vodeći klubovi Premijer lige BiH, pored ulaganja u omladinski pogon, prije svega, klupska rukovodstva i treneri istih, mogu malo više početi cijeniti mlade i perspektivne nogometaše i iz nižih liga u BiH, koji bi po vrlo povoljnim uslovima u odnosu na one koje dovode i kojima moraju osigurati ogromna primanja, mogli postati članovi njihovih redova, i koji, što je najvažnije, za razliku od tih preplaćenih “stranaca”, imaju veliki motiv igrati upravo u Premijer ligi BiH.

Aktuelni prvak BiH, mostarski Zrinjski je, primjera radi, po završetku prošle sezone ostao bez nekoliko svojih najboljih igrača, onih zahvaljući kojima je titula prvaka BiH prošle sezone i stigla u Mostar, a koji su svoj nogometni put nakon toga nastavili u ligama jačim od bosanskohercegovačke.

U međuvremenu, u klub iz Mostara stigli su, kako su sportskevijesti.com upratile tokom ljetnog prelaznog roka, u približno istom broju pomenutih odlazaka igrača, redom “nogometni anonimusi” iz drugog ranga nogometnog takmičenja BiH, i drugog, pa i trećeg ranga nogometnog takmičenja Hrvatske, besplatno, i koji igraju za dosta manje plate u odnosu na one igrače koji su mostarski klub napustili po završetku, šampionske, prošle sezone.

Kakav je rezultat tim potezom dobio Zrinjski u ovoj, aktuelnoj, sezoni Premijer lige? Zrinjski je dobio takav rezultat da je u prvih deset kola aktuelne sezone Premijer lige BiH slavio na devet mečeva, i doživio samo jedan poraz, a što je najbolji rezultat ikada koji je jedan klub u prvih deset kola Premijer lige postigao.

Šta je još dobio Zrinjski tim potezom? Zrinjski je ovim potezom dobio to da je od “nekoliko nogometnih anonimusa” stvorio nekoliko, već sada, provjerenih nogometaša, koji su spremni za plasman evropsko nogometno tržište, odnosno, Zrinjski je sebi osigurao i buduću zaradu od eventualnih transfera igrača koje je doveo.

Ko je najzaslužniji za uspjeh Zrinjskog prošle sezone, i dosadašnji uspjeh Mostaraca u aktuelnoj sezone? Klupsko rukovodstvo koje je imalo jasnu viziju šta želi, i naravno, kvalitetno i provjereno trenersko ime u liku Blaža Sliškovića, kojeg je opet dovelo to isto klupsko rukovodstvo i dalo mu “odrješene ruke” da bude ono što jeste – trener.

Trener kao jedna od ključnih figura nekog ozbiljnog tima mora znati mogućnosti igrača sa kojima raspolaže, i mora znati gdje je tim deficitaran, limitiran, oslabljen, a Blaž Slišković kao šef stručnog štaba Zrinjskog to je, očito, znao i itekako imao “petlju” da pored onih igrača koji su mu po završetku prošle sezone ostali na raspolaganju, da šansu u prvom timu “nogometnim anonimusima” koje je lično doveo kao pojačanja za jednog branioca titule prvaka, u ovom slučaju, Zrinjskog.

Zrinjski nakon osvojene titule prvaka BiH prošle sezone, te učešća i ispadanja iz drugog pretkola Lige Evropskih prvaka za sezonu 2017/18., potom osipanja igračkog kadra, nije tražio rješenje u novom treneru i u isluženim nogometašima koji u Premijer ligu BiH dolaze tek toliko da bi se vratili u formu i što prije iz nje otišli, bilo gdje, i bilo kako, i to im se, ako je suditi po prvih deset kola aktuelne sezone Premijer lige, već sada i više nego isplatilo.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *