23/12/2024
Milan-Juve unite
Magazin Goal.com donosi pregled najzanimljivijih priča razvoja dresova italijanskih prvoligaša i nastanka kombinacija po kojima su prepoznatljivi diljem svijeta.

 

Juventus Torino

Juventus je prepoznatljiv po svojim bijelo-crnim dresovima, ali oni nisu oduvijek bili u toj kombinaciji. U početku su, naime, bili – ružičasti s crnim donjim dijelom.

U toj su boji bili od 1897. do 1903. godine, ali u klubu su zaključili kako se ružičasta prebrzo ispire pa je John Savage, Juventusov igrač iz Nottinghama, predložio da se preuzme dres njegovog Nottingham Foresta na crveno-bijele pruge. No, došlo je do pogreške prilikom narudžbe te su iz Engleske poslani bijelo-crni dresovi Notts Countyja, a Juventus tu pogrešku nikada nije ispravio.

 

Inter Milano

“Crni poput noći, plavi poput noćnog neba”, predložio je Giorgio Muggiani, jedan od osnivača Intera, prilikom odabira boje dresova, s napomenom kako će ove boje biti simbol građanstva za koje je klub osnovan.

U 110 godina koliko klub postoji, boje su mijenjane samo jednom: u sezoni 1928./1929. kada je Internazionale fuzioniran s Milaneseom kako bi nastala Ambrosiana. Novi klub imao je bijeli dres s crvenim krstom u centru, ali ugašen je već iduće godine od koje Inter ponovno nosi crno-plavi dres.

 

Milan

“Bit ćemo momčad vragova. Naše boje bit će crvena, poput vatre, i crna kao strah u kostima protivnika”, rekao je Englez Herbert Kilpin, osnivač Milana, koji je očito od početka imao jasnu ideja kakav duh želi usaditi u klub.

A osim tradicionalne crveno-crne kombinacije, Milan je oduvijek nastupao u crno-bijelim štucnama.

 

Roma

Ideja da bi klub trebao biti što više identificiran sa svojim navijačima, i obrnuto, nagnala je osnivače Rome da u grb stave simbole vječnoga grada i preuzmu tradicionalnu bordo boju sa zlatno-žutim detaljima.

Romini igrači kolokvijalno se nazivaju giallorssi (žuto-crveni), ali dres je oduvijek bio isključivo crvene boje, s tek ponekim zlatno-žutim elementom.

U pravilu bi cijeli dres trebao biti jednobojan, a u žutoj boji dozvoljeni su ovratnik, imena, brojevi i logo glavnog sponzora.

 

Napoli

Plava i samo plava. Od samog osnivanja, Napoli ne poznaje drugu boju na svojem dresu. Plava poput neba, plava poput mora…

U početku je Napolijeva garnitura imala tamno plave vertikalne crte preko nebesko plave podloge, ali s vremenom se smanjivao udio tamno plave i ostala je samo boja neba kojoj se danas pridružuju bijeli elementi poput ovratnika, ruba na rukavima ili bijelih hlačica.

 

Ostali klubovi

Nebesko-plava je boja i Lazija iz Rima, a za nju je zaslužan jedan od osnivača kluba, Luigi Bigiarelli, koji je bio fasciniran prvim modernim Olimpijskim igrama održanim u Atini 1896. godine pa je klubu dodijelio boju helenske zastave.

Jedan od rijetkih klubova s četiri boje na dresu je Sampdoria iz Genoe, a do kombinacije je došlo prilikom osnutka kluba 1946. godine kada su spojeni bijelo-crveno-crni Sampierdarense i bijelo-plavi Andrea Doria.

Njihov mrski gradski rival Genoa u poečtku je nosio bijelo-crvene pruge, ali one su promijenjen u plavo-crvenu kombinaciju 1901. godine kako bi se odalo prizanje netom preminuloj – kraljici Viktoriji! S jednim glasom više, to su odlučili britanski trgovci koji su i osnovali Genou, prvi talijanski klub, 1893. godine.

A Torinova prepoznatljiva bordo boja u početku je bila – narandžasto-crna! Boja je na kraju promijenjena jer je navijače iz historijske savojske pokrajine podsjećala na stoljetne neprijatelje – Habsburgovce!

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *