22/01/2025
HD8ktkqTURBXy8zNjBjZjY1MDhjZTRlNzFjOGRhYjZhODk2Y2I4ZmEwNS5qcGVnkpUDAGnNC8jNBqCTBc0DFM0BvA

Sindikat profesionalnih fudbalera u Bosni i Hercegovini objavio je saopštenje povodom plasmana “malog” luksemburškog kluba F91 Dudelange u grupnu fazu Evropske lige.

Inače, F91 Dudelange je jučer ispisao zlatne stranice svoje klupske historije, odonsno, postali su prvi tim iz Luksemburga koji je zaigrao u grupnoj fazi evropskog takmičenja.

Saopštenje, koje pri tome “de facto” i između ostalog potvrđuje i preporuke i pisanja portala sportskevijesti.com klubovima u BiH, možete pročitati u nastavku teksta u cijelosti:

“Nakon jučerašnjih, uzvratnih utakmica doigravanja UEFA Evropske Lige popis zemalja koje još uvijek nisu dale učesnika grupnih faza evropskog takmičenja umanjena je za jednu. Ukupnim rezultatom 5:2 Dudelange Fc iz Luksemburga, „izbacio“ je, rumunjski CFR CLUJ i plasirao se u grupnu fazu ovog prestižnog takmičenja, a prethodno su uspjeli proći izuzetno kvalitetnu Legia Warszawa. Vrijedi spomenuti i jako dobar rezultat protiv prvaka Mađarske u kvalifikacijama Lige Prvaka, MOL Vidi FC (Videoton), gdje je predstavnik iz Luksemburga zbog jednog gola propustio narednu rundu. Bitno je spomenuti i rezultate kluba FC Progrès Niederkorn Officiel, koji je u ovogodišnjem Evropskom nastupu savladao Gabalu, Honved i teškom mukom zaustavljen od ruskog kluba FK UFA, dok su prošle godine skrenuli pažnju na sebe savladavši Glasgow Rangers u kvalifikacijama za Evropsku ligu. Ovogodišnji rezultati klubova iz Luksemburga nisu slučajnost. Ma kako zvučalo, a zapravo je istina, razlog uspjeha leži u brojnim pozitivnim trendovima i sistemskom radu kada je u pitanju razvoj fudbala u ovoj „maloj“ državi.

Fudbaleri u pomenutoj državi su profesionalci, imaju puna prava i njihov status je siguran gledajući stabilnost i budućnost. Urađeno je mnogo posla kada je u pitanju promocija. Vrlo lahko možete pronaći kvalitetne sažetke i snimke cijelih utakmica tamošnje „BGL Ligue“, a ligaško takmičenje je otvoreno strancima, zahvaljujući kojima sve veći broj mladih fudblera želi da se bavi fudbalom ili odbacuje priliku za drugo držaljstvo i odaberu Luksemburg jer primijete napredak u domaćem fudbalu. Kvalitetni rezultati i uspjeh FC Dudelange tome govore u prilog. Svaka ekipa u svojim redovima ima veliki broj stranaca, ligaški prosjek iznosi 48%, što je i razumno ako uzmemo u obzir da Luksemburg ima nešto manje od 600.000 stanovnika. Primjera radi, tako za FC Dudelange nastupaju Milan Biševac (bivši igrač PSG – Paris Saint-Germain, S.S. Lazio, Olympic Lyonnais), Marc Andre Kruska (bivši igrač Borussia Dortmund, SV Werder Bremen) i Levan Kenia (bivši igrač FC Schalke 04), igrači kakvih, gledajući karijere i reputacije, ne možemo pronaći u našoj Premijer ligi BiH.

Da li će nas uspjeh ovog „malog“ kluba iz ove „male“ zemlje dovesti do razmišljanja i postavljanja određenih pitanja ako povučemo paralelu sa bh. fudbalom, odnosno razvojem istog? Na prvu, reći ćemo da naši klubovi nemaju kvaliteta, da igrači nisu u stanju parirati na Evropskoj sceni, no, prema našem mišljenju problem leži u cjelokupnom ambijentu bh. fudbala. Ovosezonsko smanjene broja stranaca i novi modalitet ligaškog takmičenja neće donijeti nagli porast kvaliteta niti je moguće napraviti stručnu analizu da li će smanjene broja stranaca poboljšati kvalitet ili neće zbog toga što se treninzi i utakmice obavljaju na gotovo uvijek nedovoljno kvalitetnoj infrastrukturi. Također, ako smo smanjenjem broja stranaca željeli osloboditi prostor za domaće igrače, mlade igrače, prethodno je bilo potrebno urediti organizaciju omladinskih struktura u fudbalu, poboljšati rad sa mladima, stručnog osoblja i stvoriti principe pedagoškog pristupa trenera u Omladinskim pogonima, kako bi mogli adekvatno iskoristiti priliku u seniorskom fudbalu koju će, prema prethodno navedenim pretpostavkama, dobiti prije u novoj sezoni, nego ranijih godina.

Utakmice domaće Premijer lige BiH, za razliku od regionalnih takmičenja u susjednim državama, gotovo je nemoguće gledati van naših granica. Na taj način, brojni skauti, menadžeri, klubovi, nisu u mogućnosti pratit našu ligu, posmatrati igrače i samim tim, umanjena je mogućnost igračima da naprave transfer, klubovima da zarade novac, omladincima da osjete ulaganje kluba kroz zarađeni novac od transfera i slično. Dok takmičenja poput „Serije A“, gdje su milionski iznosi utrošeni za otkup TV prava, sažetke svojih utakmica redovno objavljuje u visokoj kvaliteti, u našoj domaćoj ligi niste u mogućnosti pogledati golove sa utakmice vašeg omiljenog kluba bez natpisa „ovaj materijal je u vlasništvu nfsbih“ uz to u lošoj kvaliteti. Svjetski trend kada je u pitanju fudbal jeste maksimalno širenje interesa i gledanosti, a u BiH se zatvaramo unutar naših granica, a niti tu nismo u mogućnosti da kvalitetno pružimo uslugu za praćenje fudbala. Zbog toga, danas imamo pojavu da se zaista skoro svi u našoj državi interesuju za fudbal, a zapravo sve manji broj ljudi prati fudbal i dolazi na utakmice.

Kako da naši klubovi preslikaju historiji uspjeh kluba iz „malog“ Luksemburga? Potrebne su brojne promjene u zakonodavstvu. Organizacija kluba kao Udruženja građana otežava njihov svakodnevni rad. Zakon o sportu se nameće kao prioritet, uz to organizacija ligaškog takmičenja i unaprijeđenje infrastrukture za treninge i utakmice, te moderan i inovativan rad u oblasti edukacije trenera i sportskih radnika. Ipak, najveće promjene je potrebno izvršiti u razmišljanjima onih koji stvaraju cjelokupni ambijent bh. fudbala. Do tada, uvijek ćemo biti talentirani, a nikada uspješni”.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *