Disciplinska komisija NS/FS BiH ponovo je djelovala i kaznila klubove članove Premijer lige BiH zbog raznoraznih propusta, izgreda na tribinama ili nemilih događaja na samim terenima od strane nekih od aktera mečeva.
Konkretno, u najnovijem slučaju zbirno će nekoliko klubova za mečeve koje su igrali u okviru šesnaestog i sedamnaestog kola Premijer lige platiti kaznu Nogometnom/Fudbalskom savezu BiH ukupno 24.500 KM, što za opšte standarde u BiH, a naročito sportske, uopšte nije mala svota nova, a u pitanju je zbirna kazna za tek jednu polovinu nekog kalendarskog mjeseca, u ovom slučaju novembra 2018. godine.
Ukoliko se sagleda takav, generalno, ustaljeni trend u bosanskohercegovačkom premijerligaškom nogometu, dolazi se približno do prosjeka od 500.000 KM godišnje samo na konto kazni koje klubovi moraju platiti u kasu državnog nogometnog Saveza, a to je “de facto” visina sezonskog budžeta jednog prosječnog kluba Premijer lige BiH.
Naravno, NS/FS BiH i treba da kažanjva klubove zbog raznoraznih propusta u svrhe preventivnih mjera od ponavljanja takvih situacija kao što je to slučaj tokom takvih situacija u čitavo svijetu, međutim, postavlja se pitanje kako da klubovi Premijer lige BiH, koji ionako nisu dovoljno dobro situirani ni za neke uže regionalne okvire, a da i ne govorimo o nekim širim evropskim okvirima, izbjegnu situaciju da novac koji bi mogli uložiti u infrastrukturu ili igrački kadar, odlazi u svrhe kazni – za ništa?!
Ako bi se gledalo sa tahničke strane na ovaj, ispostavlja se, ozbiljan problem bosanskohercegovačkog klupskog nogometa, jednostavno je, odnosno, klubovi isključivo trebaju pooštriti kriterije prilikom ulaska publike na stadion, i svakako i tokom boravka publike na stadionu, a kada ti klubovi organizuju neki prvenstveni susret.
U slučaju takve buduće prakse klubova, do sličnih problema ili će vrlo rijetko dolaziti, ili nikako neće ni dolaziti, te se samim tim i klubovi mogu u većoj mjeri okrenuti nekim svojim, daleko prosperitetnijim, planovima po pitanju ulaganja vlastitih novčanih sredstava.
U svakom slučaju ekonomičnije je platiti adekvatene redarske službe ili pripadnike lokalnog MUP-a, što ionako svi klubovi pod obaveno rade, koje bi bile u stanju kontrolisati publiku, nego prosječno svakog prvenstvenog kola plaćati visoke novčane kazne uslijed izgreda na takmičarskim mečevima koji potpadaju pod njihovu organizaciju.