05/11/2024
IMG_20190106_151841

Opštepoznato je da oduvijek veliki igrači, godinama tokom svoje karijere, igraju za velike klubove, a najbolji igrači za one najbolje.

Da li je u biografiji to vjernost samo jednom klubu ili je to biografija od nekoliko klubova najjačeg ranga takmičenja u najjačim ligama to je relevantno, ali bit je da je u pravilu veliki igrač na “velikoj sceni”.

Mnogi, dakle, najveći igrači su svoju čitavu igračku karijeru proveli u najjačem rangu takmičenja neke od “liga petice”, međutim ima i onih najvećih koji su karijeru završili u naj/nižim rangovima, što u svojoj matičnoj državi, što drugdje.

Portal sportskevijesti.com malo je istražio ovaj nogometni “fenomen”, te uvaženim čitaocima odlučio predstaviti pet najvećih/najtrofejnijih igrača novije historije nogometa koji su bili po/najbolji igrači na svijetu u datom trenutku, a karijeru završili u naj/nižim rangovima, i koji zadugo neće otići u rubriku “zaboravljeni asovi”.

Rivaldo

Vítor Borba Ferreira, poznatiji kao Rivaldo…Šta reći o brazilskom čarobnjaku u kopačkama a da se već ne zna?!

Ako se uzme u obzir da je Rivaldo u svojoj karijeri pet sezona nosio dres Barcelone, peterostrukog osvajača Lige evropskih prvaka, s kojom je osvojio dva puta prvensvo Španije i jedan kup, za koju je odigrao 157 mečeva postigavši pri tome 86 golova, a potom je nastupao dvije sezone za italijanskog i evropskog velikana A.C. Milan osvojivši s njim najjače kontinentalno takmičenje u Evropi i Kup Italije.

Ovaj nogometni as 1999. godine proglašen je za FIFA-inog najboljeg igrača svijeta.

Sa reprezentacijom Brazila za koju je igrao 10 godina je imao 74 nastupa i postigao 35 golova, te je osvojio Svjetsko prvenstvo, Copa Americu i Kup Konfederacija.

Ovakvi podaci i više nego dovoljno govore o kakvom trofejnom igraču se radi. Nastupao je Rivaldo za još neke timove u svojoj 25-godišnjoj bogatoj karijeri, ali zanimljivo je to da on nije karijeru završio u nekom od najboljih klubova na svijetu ili nekoj od najjačih svjetskih liga.

Rivaldo je svoj profesionalni igrački put okončao u tadašnjoj brazilskoj Seriji B, drugom po rangu natjecanju u Brazilu. Tako je njegova posljednja profesionalna destinacija bio Mogi Mirim, klub za koji je odigrao jednu sezonu ubilježivši tek sedam nastupa i postigavši jedan gol.

Edwin van der Sar

Golmanska legenda holandskog, evropskog i svjetskog nogometa. Karijeru je počeo u Ajaxu iz Amsterdama 1990. godine, četverostrukom prvaku Evrope, za koji je branio punih devet sezona, ubilježivši 226 nastupa i postigavši čak i jedan gol.

Sa Ajaxom je osvojio Ligu evropskih prvaka, UEFA Kup, i Interkontinentalni Kup, te četiri puta osvajao prvenstvo Holandije i tri puta Holandski kup, da bi potom prešao u italijanskog višestrukog prvaka Juventus iz Torina u kojem se zadržao dvije sezone. Potom prelazi u engleski Fulham iz Londona za koji brani četiri sezone, da bi nakon toga otišao u Manchester United u kojem je uknjižio 186 nastupa u šest sezona koliko je branio za “Crvene đavole”. Sa Manchesterom je također osvojio Ligu evropskih prvaka i Svjetsko Klupsko Prvenstvo, četiri puta Englesku Premier ligu, te jedan kup.

Na reprezentativnom planu za svoju selekciju nastupao je 13 godina, i ubilježio je 130 nastupa, po čemu je rekorder po broju nastupa za ovu državu, a branio je na tri svjetska i četiri evropska prvenstva. Dva puta je proglašavan za najboljeg evropskog golmana, i to 1995. i 2009. godine. Dobitnik je brojnih drugih priznanja na individualnom planu. Bio je najstariji golman-osvajač Engleske Premier league sa 40 godina.

Pa ipak, nakon što je prvobitno “završio” svoju bogatu igračku karijeru 2011. godine u Manchester Unitedu, Edwin van der Saar se ponovo “reaktivirao”, te iz “penzije” stao među stative.

Naime, 2016. godine ovaj golmanski “virtuoz” potpisao je za VV Noordwijk, inače tim koji se tada takmičio u petom rangu holanskog nogometa. Za ovaj klub branio je jednu sezonu, ubilježio jedan nastup, da bi nakon toga i zvanično završio svoju profesionalnu igračku karijeru.

Jürgen Klinsmann

JŸrgen Klinsmann ABSCHIEDSSPIEL Foto Baumann

Šta tek reći za popularnog “Klinsija”?! Ovaj njemački golgeter u svojoj karijeri nastupao je za nekoliko velikih timova u kojima je redovno bio ponajbolji igrač.

Tako je Klinsman proveo pet sezona u VFB Stuttgartu, potom u italijanskom Interu iz Milana još tri, pa u frncuskom Monacu još dvije, zatim jednu sezonu u velikanu Engleske Premier League Tottenham Hotspursu iz Londona, a onda još dvije sezone u njemačkom Bayernu iz Munchena, pa još jednu u Italiji, ovaj put u Sampdoriji iz Genoe…Dakle sve same najjače lige u Evropi, i ponajbolji timovi tih liga. Što se trofeja tiče, sa Interom je osvojio UEFA Kup, sa Bayernom takođe UEFA Kup, te jednom njemačku Bundesligu, dok je na reprezentativnom planu sa selekcijom Njemačke za koju je nastupao 11 godina i ubilježio 108 nastupa i postigao 47 golova osvoji po jedno svjetsko i evropsko prvenstvo.

I on se, kao i slavni holandski golman prvobitno “oprostio”, pa se vratio aktivnom igranju nogometa. Njegova posljednja destinacija u profesionalnoj karijeri bile su Sjedinjene Američke Države, tačnije, tamošnji tadašnji četvrtoligaš Orange Country Blue Star za koji je nastupao jednu sezonu, te u osam nastupa postigao 5 golova, da bi potom i on zvanično aktivnom igračkom fudbalu rekao zbogom.

Fernando Morientes

Nakon jednog brazilca, jednog holanđanina, te jednog njemačkog asa, na red dolazi slavni španski napadač. Naravno, Fernando Morientes.

Nekadašnja zvijezda madridskog Reala, za koji je igrao osam sezona, sa kojim je osvojio tri puta Ligu evropskih prvaka, te dva puta Primera Ligu Španije, tim za koji je imao 248 nastupa i postigao 98 golova.

Sa reprezentacijom Španije je igrao svjetska i evropska prvensta, te ubilježio u devet godina nastupanja 47 odigranih mečeva, i uknjiženih 27 golova.

Igrao je Morientes još između ostalog, i po jednu sezonu za francuski Monaco, i engleskog velikana Liverpool, pa ni za njega također ne treba trošiti riječi, jer statiskika dovoljno govori sama za sebe.

Promijenio je još nekoliko klubova prije nego što je došao u redove francuskog velikana Olimpique Marseille-a. Nakon jedne sezone u višestrukom francuskom prvaku, i on se odlučuje reći “zbogom”, ali, ni za njega to nije bilo ono finalno.

Odlučuje se za povratak na teren, te potpisuje za španskog niželigaša Santa Anu, tada člana četvrte lige, za koji igra jednu sezonu nakon koje se i definitno odlučuje da kaže da je aktivnom igranju došao kraj.

Marc Overmars

Listu od “pet veličanstvenih” zaključićemo sa još jednim Holanđaninom. Ako kažemo da je igrao za holandski Ajax iz Amsterdama, engleski Arsenal iz Londona i špansku Barcelonu ukupno 12 sezona, za svaki tim ravnomjerno po četiri sezone, da je za reprezentaciju Holandije igrao 11 godina, bilježio nastupe na najvećim reprezentativnim smotrama, već to samo po sebi dovoljno govori.

Overmars je tri puta sa Ajaxom osvajao holandsko prvensto, i jednom Ligu evropskih prvaka, sa Arsenalom je osvojio englesko prvenstvo i engleski FA Kup, za Barcelonu ubilježio gotovo 100 nastupa, a bio je i proglašen za najboljeg mladog igrača na svijetu dok je nosio dres Ajaxa 1994. godine.

Pa ipak, nakon “razlaza” sa Barcelonom, nogometna javnost bila je upoznata sa činjenicom da bi “to bilo to”. Međutim nije…Još jedan povratnik nakon “okončanja karijere”.

Vratio se Overmars tamo gdje je sve počelo – u Holandiju, i to u drugu holandsku ligu da bi u jednoj sezoni ubilježio 24 nastupa bez ijednog gola za tadašnjeg tamošnjeg drugoliša Go Ahead Eagles, pa tek onda rekao konačno doviđenja.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *