Od danas premijerligaš Zrinjski iz Mostara više nema šefa stručnog štaba svog prvog tima, s obzirom da je trener Blaž Slišković odstupio sa te pozicije, i to nakon što je Mostarcima donio dvije titule naslova prvaka BiH, te jedno drugo mjesto nakon završetka sezone Premijer lige BiH.
Naš novinar svojevremeno se, na konferenciji za štampu nakon meča četvrtfinala Kupa BiH u nogometu između FK Sarajevo i HŠK Zrinjski za sezonu 2018/19, našalio sa trenerom Sliškovićem, te nakon poraza od FK Sarajevo na tom meču, konstatovao “neuspješan debi na klupi Chelsea FC iz Londona”.
Razlog takve šale bio je taj što je naš novinar uoči tog meča u šali razgovarao sa trenerom Sliškovićem o Chelsea FC, i to zbog činjenice da je na klupi predviđenoj za gostujući tim stajao amblem ovog engleskog kluba, amblem iz perioda kada je ženski nogometni klub SFK Sarajevo igrao u Ligi evropskih prvaka sa Engleskinjama.
Iz današnje perspektive, ova šala mogla bi se teoretski pretvoriti i u zbilju, naročito zbog činjenice da ne bi bilo prvi put da neki trener ili sportski radnik iz BiH obnaša neku poziciju u nekom od bogatih i uspješnih klubova iz “Liga petice”, među koje spada i engleska Premier league, a čiji je Chelsea FC član.
Kada kažemo da bi se šala mogla pretviriti i u zbilju, ne možemo a da ne kažemo da su u “Ligama petice” odveć proslavljeni bosanskohercegovački treneri i/li nekadašnji igrači, među kojima su Vahid Halilhodžić u svojstvu aktuelnog trenera francuskog Nantesa, ili Hasan Salihamidžić u svojstvu aktuelnog sportskog direktora njemačkog Bayerna iz Munchena, dok je aktuelni trener ovog njemačkog i evropskog velikana, također, čovjek koji vuče porijeklo iz BiH, porijeklo iz Livna, hrvatski stručnjak Niko Kovač.
Ono što je, također, zaninljivo, a poveznica je između Halilhodžića i Salihamidžića, te na koncu Sliškovića, jeste i činjenica da su svi oni kroz igračku karijeru nosili dres istog kluba, Veleža iz Mostara, a i ne bi bilo zgoreg da na ovu “listu” dodamo i Mostarca Boru Primorca, poznatog kao dugogodišnjeg prvog pomoćnika francuskom stručnjaku Arsene Wengeru na klupi engleskog Arsenala iz Londona.
Naposlijetku, postavlja se pitanje zašto bi bilo uopšte čudno da neki trener iz BiH eventualno sa klupe predvodi neki bogati i uspješni klub iz “Liga petice”, kada je dokazano da u BiH itekako ima kvalitetnih trenera koji svakako mogu odgovoriti takvim izazovima.
Stoga, bio Blaž Slišković ili ne bio, bio to neki drugi trener iz BiH ili ne bio, dakle, trener engleskog Chelsea FC iz Londona čija je klupa, pri tome, trenutno slobodna, jedno je sigurno, treneri iz BiH svakako trebaju biti više cjenjeni prevashodno u BiH, a potom i u inostranstvu.