07/10/2024
91803216_2203741426438927_3278819029229240320_n

Najjače evropsko klupsko košarkaško takmičenje, Euroleague, datira, pod aktuelnim i/li nekadašnjimimenom Kup šampiona, preko šest decenija.

Euroleague su kroz historiju osvajali mnogi klubovi, preciznije, njih dvadeset i šest, a najviše puta su to učinili španski Real iz Madrida sa deset titula prvaka, i ruski CSKA Moscow sa sedam takvih trofeja, dok se i BiH može pohvaliti da ima jedan klub koji je svojevremeno bio prvak Evrope, KK Bosna Sarajevo.

Sarajevska Bosna je elitno evropsko košarkaško takmičenje osvojila upravo nadanašnji da, 5. aprila 1979. godine, savladavši u francuskom Grenobleu u finalu italijanski Emerson iz Varesea rezultatom 96:93, te su Sarajlije ujedno pokrenuli talas osvajanja Euroleague od strane klubova iz ovog dijela Evrope.

Ono što je naročito zanimljivo jeste i činjenica da su gore pomenuti evropski košarkaški velikan, CSKA Moscow, i najugledniji bosanskohercegovački klub Bosna iz Sarajeva, jedini u historiji takmičenja kojem je pošlo za rukom da ovo najveće evropsko kluspko takmičnje osvoji bez da su u timu imali ijednog stranog košarkaša, i to tako što je od svih evropskih klubova to prvo uradio CSKA, a potom Bosna.