22/01/2025
fksloboda

Jedna od glavnih vijesti u bh. sportskoj javnosti trenutno je pitanje hoće li se, kada i na koji način nastaviti aktuelna sezona u Premijer ligi BiH.

NS/FS BiH zajedno sa klubovima pronalazi najbolje rješenje za izlazak iz problema nastao pandemijom virusa COVID – 19.

Zanimljivo, u FK Sloboda ozbiljno razmišljaju i o prijedlogu mjera koje bi mogle pomoći u narednoj sezoni, s obzirom da je gotovo pa sigurno da u našem i cjelokupnom nogometu nakon korone više ništa neće ostati isto.

Kako saznaju kolege sa portala Sport1.ba, iz FK Sloboda već je upućen dopis na adresi NS/FS BiH sa nekoliko prijedloga koji bi mogli pomoći klubovima i Savezu.

U tuzlanskom premijerligašu smatraju da će novonastala situacija ozbiljno finansijski uzdrmati većinu klubova.

Smanjanje dobiti od marketinških usluga, manji broj sponzora, manji prihod iz budžeta lokalnih zajednica, smanjenje prihoda od prodaje ulaznica, ali i od prodaje igrača, a sve će to ozbiljno poljuljati situaciju u premijerligašima.

Kako navode iz FK Sloboda, oni predlažu da se razmotre dva njihova prijedloga:

1. REGISTRACIJA IGRAČA KAO OBRTNIKA/PODUZETNIKA

Sa nizom konkretnih mjera omogućiti da se igrači koji su angažovani od strane klubova registruju kao samostalni obrtnici/preduzetnici, čime bi se smanjile obaveze klubova prema nadležnoj Poreskoj upravi i drugim državnim institucijama.
U navedenom slučaju igrači bi postizali dobit pružanjem svojih usluga klubovima, te bi ujedno bili dužni da kao obrtnici prijave i izmiruju svoje pripadajuće obaveze prema državnim i poreskim institucijama u skladu sa Zakonom, pri čemu imaju mogućnost da obaveze uplaćuju i paušalno.

– U skladu sa navedenim bilo bi svrsishodno i neophodno izmijeniti/dopuniti odredbe Pravilnika o statusu i transferu igrača N/FS BiH, te pored važećih odredbi o sačinjavanju Ugovora o radu sa profesionalnim igračima (član 65-74 Pravilnika) dopunom omogućiti igračima i klubovima da po svom slobodnom nahođenju mogu zaključiti i tzv. Ugovore o profesionalnom igranju.

Navedene ugovore klubovi bi mogli zaključiti u skladu sa odredbama članova 10, 12 i dr. Zakona o obligacionim odnosima sa igračima koji su poslovno sposobni (uslov iz člana 6 Zakona o obrtu FBiH) i koji bi obavljali samostalnu sportsku dejlatnost / sudjelovanja u sportskim takmičenjima, odnosno imali status obrtnika.

Ovaj prijedlog Tuzlaci kao primjer našli su u susjednoj Hrvatskoj, gdje je ovo već uređeno u Pravilniku HNS, a također, prema informacijama iz Obrtničke komore i Poreske uprave, za primjenom ovog prijedloga ne bi bilo potrebno mijenjati ili dopunjavati odredbe Zakona koji reguliše prava i obaveze obrtnika/poduzetnika.

– U suštini i po definiciji u uporednom pravu profesionalni sportista/igrač je osoba kojoj je bavljenje sportom osnovno zanimanje i kojoj se po toj osnovi uplaćuju doprinosi u skladu sa zakonskim propisima, a čiji status se utvrđuje Zakonom i aktima nacionalnog sportskog saveza. Profesionalni sportista može prijaviti samostalno obavljanje sportske djelatnosti koje spada u slobodna zanimanja, čime postaje obveznikom poreza na dohodak.

Igračima bi na raspolaganju bila i opcija paušalnog izmirenja obaveza pod određenim uslovima.

Prema odredbama Pravilnika o primjeni Zakona o porezu na dohodak FBiH, poreznim obveznicima koji obavljaju samostalne djelatnosti obrta i djelatnosti srodnih obrtničkim, može se odobriti i plaćanje poreza na dohodak u paušalnom iznosu pod uslovima utvrđenim Zakonom o porezu na dohodak, ako obavljaju:

– Obrtničke djelatnosti i djelatnosti srodne obrtničkim, sami bez zaposlenih drugih lica i ako se obavljanje djelatnosti zasniva na vještini, a ne na sredstvima za obavljanje djelatnosti.

Shodno Zakonu o porezu na dohodak uslovi za odobravanje plaćanja poreza na dohodak u paušalnom iznosu su da porezni obveznik nije obveznik poreza na dodanu vrijednost i da ne ostvaruje dohodak iznad iznosa koji primjenom propisanih stopa poreza na dohodak premašuje paušalni iznos poreza.

U FK Sloboda smatraju da bi ovom mjerom benefiti bili obostrani, kako za klubove tako i igrače.

2. TRANSFORMACIJA KLUBOVA (UDRUŽENJA GRAĐANA) U SPORTSKA PRIVREDNA DRUŠTVA

Za ostvarivanje ovog prijedloga potrebno je pokretanje postupka izrade i usvajanja odgovarajućeg Zakona o sportu u FBiH ili dopuna/usaglašavanje postojećeg Zakona o sportu na nivou BiH, te usklađivanje odredbi Zakona o privrednim društvima, uredbe o klasifikaciji djelatnosti i dr.

Iz FK Sloboda navode da bitni elementi koje transformacija nosi sa sobom su sljedeći:

– Novo sportsko privredno društvo bilo bi pravni sljednik ranijeg udruženja građana pri čemu bi sva prateća i registrovana obilježja kluba (naziv, grb, zastava i dr.) bila prenesena na privredno društvo, čime bi se očuvalo povjerenje članova i simpatizera te dugogodišnja tradicija.

– Ugovori koje je transformirano udruženje građana imalo sa zaposlenicima, dobavljačima ili trećim licima kao i sva prava udruženja, bili bi preneseni na pravnog sljednika, registracijom sportskog privrednog društva.

– Dobrovoljnom statusnom promjenom pravne forme u privredno društvo, potencijalni investitori bi dobili veću pravnu sigurnost u ulaganje.

Kako ističu u FK Sloboda, sportska privredna društva upisivala bi se u registar poslovnih subjekata nadležnog suda, a prethodno udruženje građana prestaje sa radom na osnovu konačnog rješenja o prestanku rada i brisanju navedenog udruženja iz registra nadležnog Ministarstva ili nadležnog suda.

Također, za razliku od Zakona o sportu RS, svojstvo osnivača sportskog privrednog društva trebalo bi biti dostupno za sva pravna i fizička lica, i ne bi trebalo biti potrebno uvoditi minimalna ili maksimalna ograničenja za učešće jedinice lokalne samouprave u osnovnom kapitalu.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *