U avgustu će se prvobitno nastaviti tekuća, a zatim početi nova sezona na evropskoj nogometnoj sceni, ali pod posebnim uslovima, zdravstvenim i bezbjednosnim, a koje je UEFA objedinila u protokol nazvan “Povratak igre”.
“To je protokol, koji obuhvata apsolutno sve aspekte organizacije utakmica u ovakvim uslovima – predviđa sve higijenske, epidemiološke i organizacione mjere, koje do sada nikada nisu bile primjenjivane” – kazao je za TV Vijesti Branko Latinović, portparol Fudbalskog saveza Crne Gore.
Podsjetimo, četiri kluba iz Premijer lige BiH u avgustu imaju evropske mečeve, i to Sarajevo u kvalifikacijama za Ligu evropskih prvaka, te sarajevski Željezničar, mostarski Zrinjski i banjalučki Borac u kvalifikacijama za Evropsku ligu, a svoje protivnike će saznati 9. avgusta, kada će se znati i da li će biti domaćini ili gosti u jednom kvalifikacionom meču.
Protokol UEFA-e predviđa obavezna testiranja svih učesnika, a pod posebnom pažnjom bit će, naravno, rezultati testova igrača i članova stručnih štabova.
“Igrači će biti testirani najkasnije tri dana pred odigravanje utakmica. Testovi mogu da se rade i na dan utakmice, ali da rezultati budu gotovi najkasnije šest sati pred početak. Na osnovu rezultata testova odlučiće ko može da nastupi na utakmici pod organizacijom UEFA.” – rekao je Latinović.
Igrači i treneri su u prvoj grupi po važnosti za testiranje, u drugoj su službena lica, a u trećoj osobe koji su potrebne u organizaciji, ali koji nisu u direktnom kontaktu sa osobama iz prve dvije grupe.
“Zaraženi igrač se stavlja u izolaciju i tretira se kao povrijeđeni igrač. Dakle, nema prekida takmičenja, ne sprječava se putovanje tima na gostovanje… Taj igrač se izuzima sa liste, ostaje kod kuće, ako ekipa putuje, ako igra na domaćem terenu, izoluje se od ostatka ekipe.” – obrazložio je portparol Fudbalskog saveza Crne Gore
Jasno je da je državna regulativa važnija i jača od UEFA-ine, tako da razgovori na ovu temu tek predstoje, uz učešće više aktera, nogometnih saveza, vlada, zdravstvenih instutcija i UEFA-e.
“UEFA je u komunikaciji sa vladama svih zemalja, makar posredstvom zdravstvenih ustanova. UEFA je obaviještena kakva je situacija u svakoj zemlji, o svim mjerama, i na osnovu toga sklapa sliku o tome šta je moguće primijeniti u svakoj državi posebno i u svim državama. Za klupska takmičenja UEFA ostavlja mogućnosti igranja utakmice na neutralnom terenu. I to je opcija, koja može da se primijeni ako meč ne može da se odigra ni u jednoj ni u drugoj zemlji.” – objasnio je Latinović.