15/11/2024
IMG_20180924_012656

Ovosezonska Premijer liga BiH ima svoje pozitivne i negativne strane, a jedna od onih negativnih, uslijed analize portala sportskevijesti,com, jeste i ta da trenutno na tabeli liste strijelaca Premijer lige BiH među prvih četrdeset i pet igrača nema niti jednog napadača mlađeg od dvadeset i jedne godine.

Među prvih stotinu strijelaca lige tek jedan klasični napadač mlađi od dvadeset i jedne godine, Semir Dacić iz sarajevskog Željezničara sa tek dva postgnuta pogotka, dok je tu par veznih, te odbrambenih igrača mlađih od dvadeset i jedne godine, i koji svi zajedno i zbirno nisu prešli brojku veću od pet postignutih pogodaka u tekućoj sezoni.

Kada kažemo da je to vrlo negativan rezultat za ovosezonsku Premijer ligu, to potkrijepljujemo činjenicom da se nogomet igra za pogotke, a s obzirom da je napadačima prevashodno zadatak da ih postižu, tada se s pravom može reći da u ovom trenutku budućnost po pitanju efikasnosti klubova Premijer lige izgleda zabrinjavajuća.

Zabrinjavajuća, shodno ovom podatku, jeste i budućnost nogometne reprezentacje BiH, pošto je glavna baza budućih napadača reprezentacije, zapravo, Premijer liga BiH, a ova sezona ne nagovještava nikakav pozitivan trend.

Ipak, za nadati se da je u pitanju tek jedna sezona u kojoj premijerligaški klubovi nisu izbacili nekog dovoljno talentovanog i kvalitetnog mladog napadača, te da će se već od naredne takvo što promijeniti u pozitivnom smjeru.

Inače, vodeći strijelci Premijer lige BiH u ovom trenutku, istina, jesu napadači, ali oni iskusni, Nemanja Bilbija iz mostarskog Zrinjskog kao predvodnik liste sa 12 pogodaka, a slijede ga iskusni Sulejman Krpić iz sarajevskog Željezničara sa 11 pogodaka, te iskusni  Mersudin Ahmetović iz Sarajeva sa 8 pogodaka, koji zanimljivo je, treću poziciju na listi strijelaca dijeli sa Elvirom Koljićem, koji već neko vrijeme i ne igra u Premijer ligi BiH, s obzirom da je na stratu sezone ostvario inostrani angažman.

Na osnovu svega gore navedenog analiziranog, definitno je jasno da bi se škole nogometa klubova u BiH trebale mnogo više posvetiti školovanju kvalitetnih napadača, u odnosu na dosadašnju praksu vezano za isto.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *