Bizarno pravilo NS/FS BiH ove sezone u prvenstvu Premijer lige BiH nalaže da dva igrača po jednom timu mlađa od 21 godine moraju da započnu neku prvenstvenu utakmicu, te da u svakom trenutku utakmice na terenu mora biti barem jedan igrač tog uzrasta.
To pravilo o zaštićenim godištu se u praksi pokazalo kao nepraktično, s obzirom da klubovi obično jednog od takva dva igrača izmijene već u prvoj minuti meča, ili u najbolju ruku u prvih par minuta meča, te ostane jedan takav igrač u timu u toku nastavka datog susreta.
NS/FS BiH ovom pravilom nameće klubovima da po svaku cijenu moraju razvijati seniorske igrače mlađe od 21 godine, međutim, bizarno je iz razloga što klub svakako i sam može prepoznati da li igrač u njegovom omladinskom pogonu ima kvalitet da igra u prvom timu ili ne, te ukoliko nema, nije niti potrebno da se takve stvari na silu forsiraju.
Stvarni talenat će i bez ovog bizarnog pravila biti prepoznat kao igrač koji će biti od pomoći klubu, u suprotnom, igrač se u datom trenutku može smatrati nedovoljno talentovanim za prvi tim određenog kluba, te mu treba dati odriješene ruke da potraži neki drugi angažman kako bi se mogao dalje razvijati.
U krajnjoj liniji, ma kako to kome zvučalo, činjenično stanje je da BiH nije u evropskim i svjetskim okvirima poznata kao država nogometnih talenata, da iz BiH svakih 10 ili 20 godina izađe tek jedan igrač koji može igrati u pet najjačih liga u Evropi, s toga bi logičnije bilo “natjerati” klubove da “uvoze” talenat, kao što to čine mnogo ozbiljnije, pa i najozbiljnije i najtalentiraniji nogometne države, a sa ciljem jačanja klubova, samim tim lige, i ono najvažnije, iskoraka u kontinentalnim takmičenjima.
Ispravnije bi bilo, ako je već donesena odluka o ovom pravilu kakva već jeste, da tada klubovi moraju imati tri igrača zaštićenog godišta svih devedeset minuta meča, jer bi to klubove “natjeralo” da umjesto stranaca “polovnjaka” u poznim tridesetima godinama, u svoje redove “uvoze” talentovane strance do 21 godine, konkurentne za svoj postojeći tim, od kojih svakako mogu imati koristi u kvaliteti, a poslije kroz transfere i u novčanom segmentu.
Naposlijetku, važno je napomenuti da skauti ozbiljnih klubova širom Evrope i svijeta itekako prate juniorska prvenstva, te da igrači koji se smatraju talentima na ovaj ili onaj način budu primijećeni i pronađu svoj put za dalji napredak i bez raznoraznih bizarnih pravila.