18/05/2024

Usain Bolt je odavno ušao u historiju atletike. Najbrži je čovjek na svijetu, svjetski i olimpijski šampion.

Rođen je 21. Avgusta 1986. godine. u na Jamajci. Prvi je čovjek koji drži rekorde na 100m (6,96 sekundi) i 200m (19,30 sekundi). Takmiči se takođe i u štafeti 4×100 metara.

Aktuelni je olimpijski pobjednik, kao i vlasnik svijetskog i olimpijskog rekorda u sve tri discipline. Postao je prvi sprinter u historiji koji je osvojio šest zlatnih olimpijskih medalja.

Osvojio je tako Bolt sve što se u disciplinama u kojim se takmiči osvojiti moglo, a u video prilogu koji slijedi donosimo kako izgleda osvajanje svih devet dosadašnjih zlatnih olimpijskim medalja, od nebrojeno mnogo drugih kojih ovaj jamajčanin u svojoj riznici ima: