22/12/2024
IMG_20231017_164434

Nogometna reprezentacija BiH doživjela je rezultatski debakl na stadionu “Bilino Polje” u Zenici od selekcije Portugala u okviru kvalifikacija za Evropsko prvenstvo 2024. godine u Njemačkoj, a čime je selekcija BiH ujedno ostala bez šansi da se preko kvalifikacija domogne plasmana na smotru najboljih evropskih reprezentacija.

Rezultat meča između selekcija BiH i Portugala bio je 5:0 za Portugalce, i bio je to historijski trenutak za bosanskohercegovački nogomet, i to u negativnom smislu – najteži zvanični domaći poraz u historiji, i najteži poraz u historiji takmičarskih utakmica, što samo po sebi znači da se dotaklo samo dno.

Zbog tog negativnog podatka, mi sa portala sportskevijesti.com, uslijed činjenice da se došlo do samog dna, kada kažemo dna, jasno, vodimo se time da je selekcija BiH ipak ekipa koja je aktuelni član Lige nacija A, dakle samog vrha evropskog reprezentativnog nogometa, i to niko nije poklonio to je neko na terenu tako izborio, da je selekcija BiH oduvijek bila i trenutno je drugi ili treći nosilac u kvalifikacijama za velika takmičenja, gdje dvije selekcije i idu na prvenstva, odlučili smo, kroz nastavak teksta, samo nabrojati nekoliko ključnih stvari, iznijeti nekoliko prijedloga, skratiti priču – a istovremeno je itekako pojasniti.

Tako ćemo, za početak, podvući igrače koji mogu igrati za državnu selekciju zemlje koja igra Ligu nacija A (trenutno nepoznato sa kojim će to biti uspjehom), što je, ponavljamo, vrh evropskog nogometa, dakle, tih igrača nema mnogo ali ih ima dovoljno, a oni su Amar Dedić (21 godina, FC Red Bull Salzburg, aktuelni prvak Austrije), Jusuf Gazibegović (23 godine, SK Sturm Graz, aktuelni vice-prvak Austrije), Adrian Leon Barišić (22 godine, FC Basel, višestruki prvak Švicarske), Sead Kolašinac (30 godina, Atalanta Bergamo Calcio, Italija, “Liga petice”), Anel Ahmedhodžić, (24 godine, FC Sheffield United, Engleska, “Liga petice”, pod uvijetom da se bude odazivao, pod uvijetom ga BiH uopšte zanima kao država), Rade Krunić (30 godina, AC Milan, Italija, “Liga petice”), Said Hamulić (22 godine, FC Vitesse Arnhem, Nizozemska, “Liga petice”), te Ermedin Demirović (25 godina, FC Augsburg, Njemačka, “Liga petice”), a što je čak osam igrača koji igraju na različitim pozicijama u timu, te ostaviti u timu Miralema Pjanića (33 godine, trenutno igra “negdje u Aziji”) i Edina Džeku (37 godina, trenutno igra “negdje u Turskoj”), prevashodno zbog njihovog bogatog CV-a tokom karijere, zasluga za reprezentaciju, pa makar bili i na zalasku svojih karijera, što je u konačnici poprilično kvalitetna startna postava.

Također, na klupu (p)ostaviti i davati šansu po potrebi, barem do kraja aktuelnih kvalifikacija i tokom nadolazećih mečva Lige nacija A, i (u)vidjeti da li će u svojim karijerama napredovati, Dennisa Hadžikadunića (25 godina, HSV, Njemačka, 2. Bundesliga), Dala Varešanovića (22 godine, igra “negdje u Turskoj”), i Adija Nalića (25 godina, igra “negdje u Švedskoj”), dok se ostalima, koji su trenutno tu, definitivno treba zahvaliti za dosadašnji doprinos, barem dok ne budu napredovali u svojim karijerama, i držati se nekog nivoa, onog gore navedenog.

Zbog čega baš ove navedene igrače treba ostaviti – razlog je broj njihovih godina i realna mogućnost napretka u karijeri, te u međuvremenu tražiti neke nove igrače koji će imati preference u skladu sa ostatkom takvog tima, od U-21 reprezentacije BiH pa nadalje.

Napomene radi, i da naše čitaoce ne zbuni ovo “igra negdje”, poznato je naravno gdje tačno određeni igrač igra, no te lige stavljamo pod “to” iz razloga što su to nedovoljno kvalitetne lige, i igrači koji igraju u njima, samo po sebi, trenutno nisu igrači za utakmica sa ozbiljnim protivnicima, niti za utakmica na velikim takmičenjma – gdje dakako igraju ozbiljni protivnici.

Jednostavno – svaki igrač koji ima više od 27 ili 28 godina života, a ne igra u klubovima “Liga petice”, ili barem u vodećim klubovima liga rangiranih do 10. mjesta u Evropi dokazano ne mogu, i samim tim i ne trebaju, uopšte biti pozivani i igrati za “A” nogometnu reprezentaciju BiH, i tako sve dok tu ne zaigraju jer s takvim igračima se jednostavno ne može dobiti niti jednu reprezentaciju rangiranu do 30. mjesta na FIFA rang listi, i samim tim se ne može doći do plasmana na neko veliko takmičenje, i što se to jednostavno načelo prije shvati, prije će biti i boljitka, u suprotnom će se “lutati” bez ikakve jasne i učinkovite vizije šta učiniti da se napreduje.

Selektore/izborniče – vrijeme je, jer kada ako to nije upravo sada – sada kada i navijači reprezentacije BiH slave vodeće pogotke protivničkih reprezentacija već u uvodnim minutama susreta.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *