09/05/2024

Na nedavno završenom Afričkom kupu nacija, koji je osvojila reprezentscija Obale Slonovače i tako postala afrički prvak, nogometaš Emilio Nsue, reprezentativac Ekvatorijalne Gvineje, postigao je pet pogodaka, te je na kraju osvojio “Zlatnu kopačku”, s obzirom na to da je bio najbolji strijelac takmičenja

Ovaj 34-godišnji nogometaš u široj bosanskohercegovačkoj javnosti poznat je po tome što je u sezoni 2022/23 nastupao za FK Tuzla City, u prvenstvu Premijer lige BiH, odakle je potom otišao u španski klub Intercity CF, čiji je i danas član.

Emilio Nsue je vlasnik i dva rekorda Afričkog kupa nacija, rekord od pet pogodaka u grupnoj fazi turnira, i ujedno je i najstariji ikada igrač, a koji je na ovom takmičenju postigao gol, gol je postigao sa 34 godine

Također, vrijedi spomenuti kako je swlekcija Ekvatorijalne Gvineje na Afričkom kupu nacija prošla grupnu fazu, ali je eliminisana u osmini finala, budući da je u toj fazi takmičenja poražena od Gvineje rezultatom 1:0, a tragičar tog meča bio je upravo Nsue, koji je promašio jedanaesterac za vodstvo svoje reprezentacije.

Ipak, na “kraju balade”, te kada je “bajka” završena, Nsue je izbačen iz reprezentacije, jer iako im je dao sve, prije samog prvenstva je kršio disciplinu i narušio “kult” reprezentacije, a to se u Ekvatorijalnoj Grvineji očito ne prašta.